top
ltop
ČLENSTVÍ
O našem sdružení
Členská přihláška -
stát se členem sdružení
FESTIVAL BELTINE
NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
Fotogalerie
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT
Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz
603 801 370
Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7
ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků nejlepší české kapely hrající irské a skotské balady
O NAŠEM WEBU
Copyright
Bratrstvo Keltů 1997 - 2009
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Vánoce
Bratrstvo Keltů přeje všem svým členům a návštěvníkům webu hezké prožití zimního slunovratu, Vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních úspěchů v nastávajícím roce 2010. https://www.beltine.cz/1055108610891090107710831100108510861077-10731077108311001077-1074-sonna-com-ua

Počet zobrazených článků: 7 (z celkem 7 nalezených)

WYDA

(administrator, Ostatní články, 29.05.2006)
Právě jsem dokončil poslední dnešní cviky wydy. Cítím se uvolněný a plný energie… Tak mě napadlo, že vám o tomto hlubokém učení něco povím. Mnozí z vás už o něm určitě něco slyšeli, někteří o něm i leccos vědí, jiní však nikoli. Tento text by měl všem pomoci pochopit, co je wyda, proč vznikla, jak se dělí, či jak se ji v minulém století opět podařilo oživit. Snad vás zase krapátek obohatí…

Archeoparky, muzea v přírodě, skanzeny v Evropě

(administrator, Ostatní články, 09.05.2005)
a setkání příznivců living-history.
S muzey v přírodě, Freilichtmusey, archeoparky a skanzeny různých tvarů, barev a velikostí se roztrhl v Evropě pytel. Lidé si v areálech těchto zařízení mohou osahat nejen kachlová kamna z dob našich babiček a ochutnat jídla vařená na ohni podle polozapomenutých receptů, ale třeba i svézt se na monoxylonu z doby kamenné, shlédnout gladiátorské hry či zkusit lože v polozemnici z doby laténské. Archeoparky i muzea mohou být státní či soukromé instituce. Těch druhých začalo přibývat v poslední době i u nás.

Keltské obětní způsoby

(administrator, Ostatní články, 09.05.2005)
Nedávno jsem se účastnil jedné bouřlivé diskuse na téma oběti v pohanském světě, která mě inspirovala k napsání tohoto článku. Předesílám, že se budu leckdy pouštět do dost smělých spekulací a vyjadřovat svoje názory a pohledy na věc. Mnohý z Keltů se mnou nebude souhlasit, mnohý bude mít na tutéž věc jiný náhled – není se co divit, vždyť jde víc o záležitost srdce než rozumu.

Keltové a jejich hostiny

(administrator, Ostatní články, 19.02.2005)
Dlužno říci již úvodem, že láska k pití a nezřízenému obžerství se netýkala pouze Keltů, ale i například četných římských labužníků, kteří dokázali za jednu hostinu utratit celé jmění. Nejlepší víno Římané svým hostům podávali v nejdražších amforách. Herec Aisopos prý tak utratil za jednu mísu sto tisíc sesterciů. Římský mudrc Seneca nezřízenost svých krajanů v hodování popsal na příkladu Marka Gavia Apicia, příslušníka jezdeckého stavu: ”….. když za kuchyni dostal 100 milionů sesterciů, když promrhal všechny dary vznešených přátel a obrovské částky za hodokvasy, byl pod tíhou svých dluhů nucen přistoupit k zúčtování. A tu zjistil, že se jeho jmění smrsklo všeho všudy na 10 milionů sesterciů. Nato se otrávil jakoby ze strachu, že s deseti miliony bude trpět hlady.” Dále Seneca poznamenal: ”Jedí, aby pak dávili, dáví, aby pak jedli.”

Skotský Kilt

(administrator, Ostatní články, 19.02.2005)
Nejedna žena na něm s potěšením okem spočine a i nejeden muž jej nepřejde bez povšimnutí. Ne, nemluvím o svalovcích, modelech či hvězdách stříbrného plátna. Mluvím o Skotech – mužích v “sukních” (ty uvozovky proto, že ve skutečnosti se o sukni nejedná - jedná se o řasený a rafinovaně skládaný pléd s kostkovaným vzorem, který se, stejně jako látka, nazývá tartan). Všeobecným míněním je, že se jedná o prastarý kroj. Skutečnost je však jiná.

Keltství jako opozice, comics a důvod k napití,

(administrator, Ostatní články, 19.02.2005)
aneb připomínky, kde se tady vzalo.
Těžko říct, jestli chtěl Dr. Simon James evropské keltofily jenom pošťouchnout, nebo už měl dost všeobecného blábolení na tohle téma, fakt je, že před několika lety v magazínu Britského muzea napsal: “Navzdory záři zlatých šperků a bronzové zbroje stále víc a víc archeologů dochází k závěru, že starobylí Keltové, jak jsou obvykle chápáni, vlastně nikdy neexistovali.” Panečku, to byla mela! Přitom nešlo o žádné zpochybnění archeologického snažení a nezvratných důkazů o existenci lidského společenství hrnoucího se Evropou dávno před Kristem, vadil spíš doprovodný balast, na vodě plovoucí pseudoteorie nezřídka, zato spolehlivě, zastiňující fakta. “Co je to za nesmysl,” ozvala se ihned mluvčí Skotské národní strany a zároveň prý dědička slávy ‘hrůzu nahánějících keltských žen’. “My víme, že na romantiku neměly čas, byly to lovkyně lebek, které šly do boje nahé,” vypátrala například se svými kolegyněmi.

Keltská jména

(administrator, Ostatní články, 19.02.2005)
Lidé jsou zvyklí jména překládat, protože vědí, že Jiří je George, Jan je John, naproti tomu Günther je česky Vintíř. Tak jak je to s těmi keltskými?

VYHLEDÁVÁNÍ


Rozšířené vyhledávání
e-MAIL SERVIS

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

PARTNER WEBU
Виды постельного белья в Киеве

tiskárna Helma beta
INZERCE
Firemní nebo osobní inzercí na tomto webu podpoříte činnost Bratrstva Keltů. Děkujeme.
SOUTĚŽE
Žádná soutěž teď neprobíhá.

Výherci soutěží
ANKETA
Vyhovuje Vám náš web?

-Vyhovuje 
2648 (2648 hl.)
-Celkem ano 
2040 (2040 hl.)
-Spíše ne 
2121 (2121 hl.)
-Nevyhovuje 
1976 (1976 hl.)

Celkem hlasovalo: 8785
rtop
lbot rbot
bot