top
ltop
AKTUALITY

AKTUALITY

O Bratrstvu Keltů
O našem sdružení
FESTIVAL BELTINE

BELTINE 2014
Ozvěny Beltine 2014
Ozvěny Beltine 2013
Ozvěny Beltine 2012
Ozvěny Beltine 2011
Ozvěny Beltine 2010
Ozvěny Beltine 2009
Historie všech Beltine

FACEBOOK

NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Akce Cotios
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT

Bratrstvo Keltů
kelt@beltine.cz

Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7

ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků
nejlepší české kapely
hrající irské a skotské
balady
O NAŠEM WEBU

Copyright
Bratrstvo Keltů
1997 - 2016
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Je libo HUDBU NA KELTSKÝ ZPŮSOB?

Vydáno dne 11. 12. 2005 (9091 přečtení)

Pro někoho může být opravdu příjemným zážitkem nahlédnout aspoň na okamžik do kuchyně, kde se připravují ty šťavnaté hudební pokrmy pro naše uši. Pokud si samozřejmě myslíte, že není nutné ztrácet s takovýmito záležitostmi čas, jednoduše obraťte list. Nu a nyní pro ty, kteří svůj zrak nesklopili, bych tu měl pár výletů do pomyslného černého váčku, jenž je plný pochutin brněnského vydavatelství Indies Records.

booklet Dún an DorasTentokrát jde o kuchyni, v níž se používají převážně  ingredience pocházející z dob dávno minulých. Z dob naplněných mýty a tajemnými příběhy, které se odehrávaly nejen v hlubokých lesích a na posvátných místech, ale také v životech a duších ušlechtilých lidí. Také jde o období, které je notně inspirující pro řadu muzikantů. Ti se povětšinou chopí příležitosti a přetaví staré záležitosti s příměsí folkloru, rocku a jiných žánrových zákoutí v chutnou a vydatnou hudební stravu. Takovouto krmí může být několik následujících alb, jež si vám dovolíme představit. Nejreprezentativnějším vzorkem je jistě v polovině tohoto roku vyšlé album Ostrovy. Jde o záznam živých nahrávek pořízených z koncertů, jež proběhly na nádvoří zámku v Náměšti n. Oslavou. Koncerty se konaly v rámci festivalu Folkové prázdniny a jde o průřez záležitostí z roku 2003 a 2004. Díky tomuto CD se pomyslně na jednom místě a v jednom čase potkaly kapely jako Fluxus (B), Hoover the Dog (Wales), Sliotar (IR), Skipinnish (Scotland), Jan Hrubý & Kukulín, Hanka Joová & Bantry, Bay (CZ), Dún an Doras (CZ), Tomáš Kočko & ORCHESTR (CZ). Uvedená uskupení muzikantů spojuje právě již zmíněná inspirace, v tomto případě hudbou, která buď přímo z Irska nebo Britských ostrovů pochází, nebo je s ní úzce spjata. Jedním slovem všem zúčastněným učaroval keltský duch, který takto může putovat z Irska, přes Wales, Skotsko, Belgii až na Valašsko.
 
Ale nositeli keltské štafety nejsou jen uvedení matadoři. Vydavatelství Indies Records  nemá ve své stáji jen Jana Hrubého, který zabodoval se svým posledním, podařeně zaranžovaným a prokomponovaným albem Silmarillion, nebo Dún an Doras s jejich třetím, na až jazzovém a vyprecizovaném rytmu postaveném albu Rua, ale také osvědčené Majerovy brzdové tabulky (příznivci jistě přivítají nejnovější videoklip Lucie a Slunovrat), jež ve svých inspiracích zacházejí booklet Irish Dewdaleko za keltský nach a kouzlo, a v neposlední řadě není možné opomenout partu Irish Dew.  Irish Dew je přesně tou kapelou, která produkuje muziku, jejíž podoba nejenže v náznacích evokuje mumraj keltských slavností, ale k obrazu svému upravuje irské a skotské hudební motivy a zároveň nezůstává na pomyslném domácím dvorku, čímž ve svém snažení směřuje dále za tak důležitý horizont jednoho žánru či inspirace. V těchto osidlech se ocitá i jejich poslední dlouhohrající záležitost Šance (název, který  byl hned za humny, pochází od keltského opida na Zbraslavi). Nu, ale abychom nezůstali u věcí nedávno minulých, patří se na závěr navnadit něčím, co může kohokoliv z nás zahrnout očekáváním. V nejbližší době připravuje Indies Records vydání alba skupiny Dick O’Brass. Toto nové album bude pokřtěno na svátek sv. Patrika ... a k tomu už není opravdu co dodávat.

Petr W. Vaněk, Indies records( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
Email Servis

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

oddělovač
Soutěže
neběží žádná soutěž

Výherci soutěží
oddělovač
rtop
lbot rbot
bot