top
ltop
AKTUALITY

AKTUALITY

O Bratrstvu Keltů
O našem sdružení
FESTIVAL BELTINE

BELTINE 2014
Ozvěny Beltine 2014
Ozvěny Beltine 2013
Ozvěny Beltine 2012
Ozvěny Beltine 2011
Ozvěny Beltine 2010
Ozvěny Beltine 2009
Historie všech Beltine

FACEBOOK

NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Akce Cotios
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT

Bratrstvo Keltů
kelt@beltine.cz

Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7

ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků
nejlepší české kapely
hrající irské a skotské
balady
O NAŠEM WEBU

Copyright
Bratrstvo Keltů
1997 - 2016
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Archeoparky, muzea v přírodě, skanzeny v Evropě

Vydáno dne 09. 05. 2005 (10980 přečtení)

a setkání příznivců living-history.
S muzey v přírodě, Freilichtmusey, archeoparky a skanzeny různých tvarů, barev a velikostí se roztrhl v Evropě pytel. Lidé si v areálech těchto zařízení mohou osahat nejen kachlová kamna z dob našich babiček a ochutnat jídla vařená na ohni podle polozapomenutých receptů, ale třeba i svézt se na monoxylonu z doby kamenné, shlédnout gladiátorské hry či zkusit lože v polozemnici z doby laténské. Archeoparky i muzea mohou být státní či soukromé instituce. Těch druhých začalo přibývat v poslední době i u nás.

Touha zkusit si, jak se žilo v dobách minulých pradávno anebo třeba i ne tak dávno, ale rozhodně za časů před technickou revolucí, sílí čím dál více. Návrat ke kořenům? Hledání identity v příliš globalizovaném moderním světě? Romantika, dobrodružství, touha po objevování dávno zapomenutého?
To všechno vede k velkému zájmu o tyto instituce, které se předhánějí ve stále komerčnějších nabídkách: je libo svatbu v pravěku? Zabubnují vám nefalšovaní neandrtálci! Firemní večírky v gotických sálech s opravdovými truvéry a kejklíři už nejsou žádným překvapením. Málo platné, muzea i archeoparky musí vydělávat na provoz a na údržbu objektů. Sobě pro radost pak také dávají prostor společenstvím těch, kteří si vetkli do štítu označení LIVING HISTORY  nebo také RE – ENACTEMENT, čili věrné zobrazování a prožívání určitého historického období. S naší kovárnou jsme navštívili řadu podobných akcí na různých místech Evropy.

Stále více prostoru dostává keltská a galorománská historie. Známé muzeum s archeoparkem v Heuneburgu hostilo v r. 2004 setkání německých, českých a francouzských Keltů u příležitosti svátku Beltine. V červnu se sešla řada lidí pod proslulým Ringwallem u německého Nonnweileru  - festival CELTOI hostil areál pod monumentálním halštatsko-laténským  hradištěm. Kolem 300 členů spolků laténského re-enactementu  po dobu tří dnů tábořilo v areálu muzea a předvádělo řemesla, životní styl Keltů – rituály i  každodenní život včetně kuchaření, oblékání a bojových technik. Společnost Agarain tam uspěla nejen tradičně s řemesly, ale představila keltskému fóru vynikající  pražskou hudební  skupinu Bran a své přátele a spolupracovníky Equites ze Žatce  s keltským programem bojových umění. Zvláště sličné válečnice nadchly odborné i laické publikum.

bojovnice

Archeologické muzeum ve VELZEKE v Belgii, nedaleko Bruselu,  stojí na poměrně rozsáhlém území galo-románské osady. Vykopávky probíhají neustále, archeologové mají své žně. Sama muzejní budova  je nerozlehlá, ale velice příjemně situovaná v malém parku s přilehlou loukou. Uspořádání expozice je přímo vzorové! Logicky zde navazují modely a mapy na vitríny s vystavenými originály, jsou zde situována zařízená zákoutí – kuchyň či zásobárna.
 
model usedlosti
 
Ředitel muzea se rozhodl u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví pozvat skupiny fanoušků living history hned na celý týden kolem poloviny září.  Louku zaplnily plátěné stany a naši přátelé z belgické Historia mundi, němečtí Rete amicorum , holandští a belgičtí Germáni a Vikingové, velká parta bojovníků z polského Wolinu,  ale i Britové, a dokonce jeden Američan prožili krásné dny na konci loňského léta. Českou menšinu, kterou však bylo díky zvonící kovadlině dost slyšet, reprezentovala  naše kovárna a mincovna.
  PAX CELTICA –  setkání příznivců keltské laténské Evropy – se první víkend v říjnu stalo již tradicí. Letos jsme se sešli v německém Rottenburgu na Neckaru.  Taranis byl usmířen bohatou obětí, a tak sluníčko hřálo táborníky
na louce, kde si uspořádali setkání se slavnostním zakončením sezóny jenom sami pro sebe. Jakési Keltové sobě.
Řemeslníci, bojovníci a celé rodiny Keltů  si předvedli navzájem to nejlepší, co se jim podařilo vyrobit a naučit se od loňského setkání … a nakonec si také zapívali. Francouzi francouzsky, Bretonci bretonsky,  Češi česky, a Němci k tomu čepovali pivo. Ideální dělba práce, řeklo by se. Největším hitem se stala česko-francouzská Káča má/Sur le pont d´Avignon. Hrály k tomu irské dudy i foukací harmonika našeho kováře, a německý náčelník den nato své bojovníky “zpucoval” za nehudební přístup…inu, vivat PAX CELTICA 2005!
Ony oblíbené mosty přes minulost mají základy rozhodně postaveny. Obliba reenactementu
v celé Evropě utěšeně roste, a také utěšeně roste v Unii povědomí o keltské minulosti, ale i přítomnosti českého národa. Bohové, ochraňujte archeoparky!


( Celý článek | Autor: administrator | Poslat mailem Informační e-mail | Vytisknout článek: Vytisknout článek )
Email Servis

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

oddělovač
Soutěže
neběží žádná soutěž

Výherci soutěží
oddělovač
rtop
lbot rbot
bot